  • Zoro # G6127073
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Power Distribution Block Design
Open
For Conductor Material
Aluminum, Copper
Maximum Current - Copper Conductor
335 A
Maximum Current - Aluminum Conductor
270 A
Maximum Voltage
600 V AC/DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
9080LBA364108
Zoro #
G6127073
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
3.16 in
Length
4.75 in
Width
6.0 in
For Line Aluminum Wire Size - Minimum
4 AWG
For Load Copper Wire Size - Minimum
14 AWG
Overall Depth
3.16 in
Overall Length
4.75 in
Overall Width
6.03 in
For Line Aluminum Wire Size - Maximum
600 kcmil
For Line Copper Wire Size - Maximum
600 kcmil
For Line Copper Wire Size - Minimum
4 AWG
For Load Copper Wire Size - Maximum
2 AWG
For Load Aluminum Wire Size - Maximum
2 AWG
For Load Aluminum Wire Size - Minimum
14 AWG
Wire Strip Length
Line 1.06 in; Load 0.56 in top; Load 1 in bottom
Details
Item
Power Distribution Block
Open
For Conductor Material
Aluminum, Copper
335 A
270 A
Maximum Voltage
600 V AC/DC
Number of Poles
3
Line Connections/Pole
1
Load Connections/Pole
8
Line Side Connection Type
Lug
Load Side Connection Type
Lug
Terminal Material
Aluminum
Housing Material
Phenolic
Maximum Operating Temperature
302 Degrees F
Mounting Type
Surface Mount
Standards
CE Marked, CSA File 70361 Class 6228-1, RoHS Compliant, UL File E60616 Guide XCFR2
Number of Circuits
3
Housing Color
Black
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Special Features
18 Months Warranty, Surface Mount
Short Circuit Current Rating
65 kA
Features
Mercury Free
Description
Power Distribution Block, For Conductor Material Aluminum, Copper, Line Connections/Pole 1, Line Side Stud Size Not Applicable, For Line Copper Wire Size - Minimum 4 AWG, For Line Copper Wire Size - Maximum 600 kcmil, Load Connections/Pole 8, Load Side Stud Size Not Applicable, For Load Copper Wire Size - Minimum 14 AWG, For Load Copper Wire Size - Maximum 2 AWG, Maximum Current - Copper Conductor 335 A, Maximum Voltage 600 V, Mounting Type Surface, Number of Poles 3, Overall Depth 3.16 in