  • Zoro # G200491490
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Output Type
0~20mA, 4~20mA, 0~5V, +/-5V, 0~10V, +/-10V
Interface
RS-485
Interface Format
N, 8, 1
DA Output Response Time
10ms per channel
Zero Drift
Voltage output : +/-30uV/°C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M-7024
Zoro #
G200491490
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Details
Output Type
Interface
RS-485
Interface Format
N, 8, 1
DA Output Response Time
10ms per channel
Zero Drift
Voltage output : +/-30uV/°C
Storage temperature
-40 to 85°C
Humidity
5 to 95% RH, non-condensing
Resolution
14-bit
Intra-module Isolation, Field to Logic
3000 VDC
Baud Rate
1200 ~ 115200bps
Output Channels
4
Power Consumption
2.4W
Input
+10 to +30 Vdc
Support Modbus and DCON Protocol
Yes
Current load resistor
External +24V power : 1050Ohms
Programmable Output Slope
0.125 to 2048 mA/ second; 0.0625 to 1024 V/ second
Span Temperature Coefficient
+/-20ppm/ °C
Accuracy
+/-0.1% of FSR
Operating temperature
-25 to 75°C