  • Mfr # LWE20R460HS2
  • Zoro # G911976514
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Mounting End Dia. (mm)
6 mm
Base Width (mm)
20 mm
Rail Length
460 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LWE20R460HS2
Mounting End Dia. (mm)
6 mm
Base Width (mm)
20 mm
Rail Length
460 mm
Rail Width (mm)
20 mm
Rail Height
16 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Roller Way, 80 mm Rail, Half Pitch Specification, High Accuracy Grade, To assemble with MXC12, MX12, MXG12, MXDC12, MXD12, MXDG12, MXSC12, MXS12 or MXSG12