  • Mfr # LWE30R2040HS2
  • Zoro # G711976080
Rail Width (mm)
28 mm
Type
Linear Way, Ball Type
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LWE30R2040HS2
Rail Width (mm)
28 mm
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Rail Length
2040 mm
Base Width (mm)
28 mm
Rail Height
25 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Stainless Steel LinearWay, 1200 mm Rail, Precision Accuracy Grade, To assemble with METC25, MET25, METG25, MEC25, ME25, MEG25, MESC25, MES25, MESG25