  • Mfr # LWH15R1200BHS2
  • Zoro # G711975946
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Mounting End Dia. (mm)
4.5 mm
Type
Linear Way, Ball Type
Rail Length
1200 mm
Rail Height
15 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LWH15R1200BHS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Mounting End Dia. (mm)
4.5 mm
Rail Length
1200 mm
Rail Height
15 mm
Rail Width (mm)
15 mm
Base Width (mm)
15 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Way, 2980 mm Rail, Precision Accuracy Grade, To assemble with METC25, MET25, METG25, MEC25, ME25, MEG25, MESC25, MES25, MESG25