  • Mfr # LWH15R240BPS2
  • Zoro # G711976523
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Rail Width (mm)
15 mm
Mounting End Dia. (mm)
4.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LWH15R240BPS2
Rail Width (mm)
15 mm
Mounting End Dia. (mm)
4.5 mm
Base Width (mm)
15 mm
Rail Height
15 mm
Rail Length
240 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Way, 820 mm Rail, Precision Accuracy Grade, M4 mounting holes, To assemble with METC15, MET15, METG15, MEC15, ME15, MEG15, MESC15, MES15, MESG15