  • Mfr # LRX12R400HS2
  • Zoro # G911976576
Rail Height
12 mm
Rail Length
400 mm
Mounting End Dia. (mm)
3.5 mm
Base Width (mm)
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LRX12R400HS2
Rail Height
12 mm
Rail Length
400 mm
Mounting End Dia. (mm)
3.5 mm
Base Width (mm)
12 mm
Rail Width (mm)
12 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Roller Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Roller Way, 720 mm Rail, Half Pitch Specification, Precision Accuracy Grade, To assemble with MXC12, MX12, MXG12, MXDC12, MXD12, MXDG12, MXSC12, MXS12 or MXSG12