  • Mfr # LRX12R80PS2
  • Zoro # G711975656
Base Width (mm)
12 mm
Type
Linear Way, Roller Type
Rail Width (mm)
12 mm
Rail Height
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LRX12R80PS2
Base Width (mm)
12 mm
Rail Width (mm)
12 mm
Rail Height
12 mm
Mounting End Dia. (mm)
3.5 mm
Rail Length
80 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Roller Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Way, 2520 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with METC30, MET30, METG30, MEC30, ME30, MEG30, MESC30, MES30, MESG30