  • Mfr # LRX15R360HS2
  • Zoro # G711976608
Material
Carbon Steel
Rail Height
16.5 mm
Base Width (mm)
15 mm
Type
Linear Way, Roller Type
Mounting End Dia. (mm)
4.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LRX15R360HS2
Rail Height
16.5 mm
Base Width (mm)
15 mm
Mounting End Dia. (mm)
4.5 mm
Rail Length
360 mm
Rail Width (mm)
15 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Roller Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Way, 640 mm Rail, Precision Accuracy Grade, M4 mounting holes, To assemble with METC15, MET15, METG15, MEC15, ME15, MEG15, MESC15, MES15, MESG15