  • Mfr # LRX20R1020HS2
  • Zoro # G911976941
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Rail Height
21 mm
Mounting End Dia. (mm)
6 mm
Rail Width (mm)
20 mm
Rail Length
1020 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LRX20R1020HS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Rail Height
21 mm
Mounting End Dia. (mm)
6 mm
Rail Width (mm)
20 mm
Rail Length
1020 mm
Base Width (mm)
20 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Roller Type
Description
Linear Roller Way, 480 mm Rail, Half Pitch Specification, Precision Accuracy Grade, To assemble with MXC12, MX12, MXG12, MXDC12, MXD12, MXDG12, MXSC12, MXS12 or MXSG12