  • Mfr # LRX20R840PS2
  • Zoro # G411976472
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Roller Type
Rail Width (mm)
20 mm
Rail Height
21 mm
Rail Length
840 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LRX20R840PS2
Rail Width (mm)
20 mm
Rail Height
21 mm
Rail Length
840 mm
Mounting End Dia. (mm)
6 mm
Base Width (mm)
20 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Roller Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Stainless Steel Miniature Linear Way, 180 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with MLC7, ML7 or MLG7