  • Mfr # LRX25R840HS2/HP
  • Zoro # G911975692
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Rail Width (mm)
23 mm
Base Width (mm)
23 mm
Rail Height
24.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LRX25R840HS2/HP
Rail Width (mm)
23 mm
Base Width (mm)
23 mm
Rail Height
24.5 mm
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Rail Length
840 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Roller Type
Description
Stainless Steel Linear Roller Way, 660 mm Rail, Half Pitch Specification, Precision Accuracy Grade, To assemble with MXC20, MX20, MXG20, MXDC20, MXD20, MXDG20, MXSC20, MXS20 or MXSG20