  • Mfr # LRX55R1560HS2/HP
  • Zoro # G611976210
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Rail Height
43 mm
Rail Width (mm)
53 mm
Base Width (mm)
53 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LRX55R1560HS2/HP
Rail Height
43 mm
Rail Width (mm)
53 mm
Base Width (mm)
53 mm
Mounting End Dia. (mm)
16 mm
Rail Length
1560 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Roller Type
Description
Stainless Steel Linear Way, 480 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with MHT12, MHDC12, MHD12, MHDG12