  • Mfr # NK45/20-TV-XL
  • Zoro # G2612242
/ea
Key Features
Type
Machined
Bore Dia. (mm)
45 mm
Outside Dia. (mm)
55 mm
Width (mm)
20 mm
Cage Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
NK45/20-TV-XL
Country of Origin
Slovakia
Dimensions
Bore Dia. (mm)
45 mm
Outside Dia. (mm)
55 mm
Width (mm)
20 mm
Overall Width
20 mm
Bore Diameter
45 mm
Outside Diameter
55 mm
Details
Item
Needle Roller Bearing
Type
Machined
Cage Material
Steel
Max. RPM
9,800 RPM
Temp. Range (F)
-5 Degrees to +212 Degrees F
Static Load Capacity (N)
53,000 N
Dynamic Load Capacity (N)
27,500 N
Number of Rows
One
Lubrication Openings
Not Applicale
Ring Material
Alloy Steel
Bearing Industry Number
45/20
Maximum Temperature
120 Degrees C
Roller Material
Alloy Steel
Roller Material Grade
100Cr6
System of Measurement
Metric
Cage Material Grade
Sheet Steel
Full Complement
No
Closure
Open
Static Radial Load Capacity
62 kN
Minimum Temperature
-30 Degrees C
Bearing Design
NK
Dynamic Radial Load Capacity
35 kN
Lubricant Material
Grease, Oil
Maximum Speed
10,200 RPM
Needle Bearing Type
Machined Needle Roller Bearing
Ring Material Grade
100Cr6
Description
Needle Roller Bearing, Bearing Industry Number 45/20, Bearing Design NK, Bore Diameter 45 mm, Cage Material Steel, Closure Open, Full Complement No, Lubricant Material Grease, Oil, Maximum Speed 10,200 RPM, Maximum Temperature 120 Degrees C, Minimum Temperature -30 Degrees C, Needle Bearing Type Machined Needle Roller Bearing, Number of Rows One, Outside Diameter 55 mm, Overall Width 20 mm, Ring Material Alloy Steel, Roller Material Alloy Steel, Seal Type Not Applicable