  • Mfr # GV-90-10LR-S10S4
  • Zoro # G512368640
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Specific Fitting Shape
Elbow
Pipe Fitting Material
Stainless Steel
Finish
Stainless Steel
Application
For Groove Piping, For Groove needs
Color
Silver
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GV-90-10LR-S10S4
Country of Origin
China
Dimensions
Outside Dia.
10.75 in
Pipe Fitting Length
15 in
Details
Specific Fitting Shape
Elbow
Pipe Fitting Material
Finish
Application
Color
Silver
Description
Grooving is 4 to 10 times faster to assemble than threading, welding, sweating copper.
  • •Grooved plumbing allows for easy disassemling and reassembling of pipe and valves
  • •Grooved Elbow 90 10" Long radius Stainless Steel