  • Mfr # IST-W135A
  • Zoro # G5134395
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drive Size
3/8 in
Head Type
Standard
Ratcheting
Yes
Calibration Certificate Included
Yes
Torque Measurement Type
Centimeter-Kilogram, Foot-Pound, Inch-Pound, Newton-Meter
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IST-W135A
Country of Origin
China
Dimensions
Drive Size
3/8 in
Overall Length
16 3/8 in
Overall Width
4 3/4 in
Details
Item
Electronic Torque Wrench
Head Type
Standard
Ratcheting
Torque Measurement Type
Torque Range (in.-lbs.)
239 to 1,195 in-lb
19.9 to 99.5 ft-lb
Torque Range (Nm)
27 to 135 N-m
Accuracy
Clockwise +/-2%, Counter-Clockwise +/-3%
Converts
ft-lb, in-lb, kg-cm, Nm
Power Source
(1) AA Battery
Visual/Audible Indicators
Audible and Visual
Graduations (ft.-lbs.)
0.1
Torque Range
19.9 to 99.5 ft-lb
Graduations (in. lbs.)
1
Material
Alloy Steel
Rotation
Clockwise and Counterclockwise
Features
Target Torque Value Can Be Set, With Audible And Visible Alarm
Graduations (Nm)
27~135Nm
Minimum Torque
19.9 ft-lb
Counterclockwise Accuracy
+/-3% CCW
Voltage
1.5 V DC
Clockwise Accuracy
+/-2% CW
Handle Type
Anti-Slip
Torque Adjustability
Adjustable
Maximum Torque
99.5 ft-lb
Nonsparking
No
Measurement Type
Metric, SAE
Color
Black
Insulated
No
Finish
Chrome
Weight
2.09 lb
Corrosion Resistant
Description
Electronic Torque Wrench, Drive Size 3/8 in, 19.9 to 99.5 ft-lb, Audible and Visual, Ratcheting Yes, Torque Range (ft-lb) 19.9 to 99.5 ft-lb, Torque Range (in.-lbs.) 239 to 1,195 in-lb, Torque Range (N-m) 27 to 135 N-m, 16 3/8 in, Clockwise Accuracy +/-2 Percent CW, Counterclockwise Accuracy +/-3 Percent CCW, Metric, SAE