  • Mfr # SUCTFB207-35MM
  • Zoro # G415628087
Overall Width
45 mm
Overall Length
95 mm
Includes
Grease Zerk
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SUCTFB207-35MM
Overall Width
45 mm
Overall Length
95 mm
Overall Height
156 mm
Mount Hole Size
13.1 mm
Mounting Bolt Size
7/16 in
Center Height
43 mm
Back Side to Center Width
17.5 mm
Bore Diameter
35 mm
Flange Thickness
16 mm
Inner Ring Width
42.9 mm
Mount Hole Center-to-Center Height
50.8 mm
Mount Hole Center-to-Center Length
50.8 mm
Stainless Steel
Includes
Grease Zerk
Set Screws
Seal Material
Silicone Rubber
Item
3 Bolt Flange Bearing
AISI 52100
Lubrication Openings
Grease Fitting
Number of Mount Holes
3
Maximum Speed
430 RPM
Maximum Temperature
210 Degrees F
Maximum Misalignment Angle
45 Degrees
Description
3 Bolt Flange Bearing, Back Side to Center Width 17.5 mm, Bearing Insert Material Stainless Steel, Bearing Insert Type Radial Ball, Bore Diameter 35 mm, Bore Type Cylindrical, Center Height 43 mm, Closure Double Sealed, Housing Material PBT Plastic, Housing Type Flange Bracket, Included Bearing Ball, Lubricant Material H-1 Grease, Maximum Speed 430 RPM, Maximum Temperature 210 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Mount Hole Center-to-Center Height 50.8 mm, Number of Mount Holes 3