  • Mfr # SUCSFL204-20MM CAP READY
  • Zoro # G715628206
Stainless Steel
Seal Material
Silicone Rubber
Includes
Grease Zerk
Overall Height
60 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SUCSFL204-20MM CAP READY
Overall Height
60 mm
Overall Length
114 mm
Overall Width
33.3 mm
Mounting Bolt Size
5/16 in
Back Side to Center Width
12.7 mm
Flange Thickness
11 mm
Mount Hole Size
10 mm
Mount Hole Center-to-Center Height
90 mm
Mount Hole Center-to-Center Length
89.7 mm
Center Height
30 mm
Inner Ring Width
31 mm
Bore Diameter
20 mm
Stainless Steel
Seal Material
Silicone Rubber
Includes
Grease Zerk
Item
2 Bolt Flange Bearing
Housing Material
Bearing Material Grade
AISI 52100
Bore Type
Cylindrical
Self Lubricating Bearing
No
Closure
Double Sealed
Minimum Temperature
-10 Degrees F
Rolling Element Rows
1
Housing Type
Flange Bracket
Includes Mounting Hardware
Yes
Maximum Temperature
210 Degrees F
Split Housing
Not Split
Maximum Misalignment Angle
45 Degrees
Lubricant Material
H-1 Grease
Number of Mount Holes
2
Lubrication Openings
Grease Fitting
Maximum Speed
6,500 RPM
Included Bearing
Ball
Housing Material Grade
AISI 52100
Description
2 Bolt Flange Bearing, Back Side to Center Width 12.7 mm, Bearing Insert Material Stainless Steel, Bearing Insert Type Radial Ball, Bore Diameter 20 mm, Bore Type Cylindrical, Center Height 30 mm, Closure Double Sealed, Housing Material Stainless Steel, Housing Type Flange Bracket, Included Bearing Ball, Lubricant Material H-1 Grease, Maximum Speed 6,500 RPM, Maximum Temperature 210 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Mount Hole Center-to-Center Height 90 mm, Number of Mount Holes 2