  • Mfr # HUCF209-45MM
  • Zoro # G012006530
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bearing Insert Type
Radial Ball
Shaft Locking Type
Set Screws
Overall Height
137 mm
Overall Length
137 mm
Seal Material
Silicone Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HUCF209-45MM
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
137 mm
Overall Length
137 mm
Overall Width
52.2 mm
Bore Diameter
45 mm
Mount Hole Center-to-Center Length
105 mm
Flange Thickness
16 mm
Details
Bearing Insert Type
Radial Ball
Shaft Locking Type
Set Screws
Item
Flange Mount Bearings
Seal Material
Silicone Rubber
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Maximum Temperature
450 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion Resistant, High Temperature Resistant
System of Measurement
Metric
Housing Type
Flange Bracket
Features
C4 Internal Clearance to Accommodate Thermal Expansion, Heat Treated Rings
Seal Type
B-Type
Number of Mount Holes
4
Expansion Type
Fixed
For Environment
Extreme High Temperature
Description
Flange Mount Bearings, Bearing Insert Type Radial Ball, Bore Diameter 45 mm, Expansion Type Fixed, For Environment Extreme High Temperature, Housing Type Flange Bracket, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Temperature -45 Degrees F, Number of Mount Holes 4, Overall Height 137 mm, Overall Length 137 mm, Overall Width 52.2 mm, Seal Type B-Type, Shaft Locking Type Set Screws, System of Measurement Metric