  • Mfr # SUCSFB206-30MM
  • Zoro # G612006510
Overall Height
137 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SUCSFB206-30MM
Overall Height
137 mm
Overall Width
40.2 mm
Overall Length
83 mm
Flange Thickness
9.5 mm
Mount Hole Size
9.9 mm
Mount Hole Center-to-Center Length
47.6 mm
Mounting Bolt Size
5/8 in
Bore Diameter
30 mm
Back Side to Center Width
18 mm
Mount Hole Center-to-Center Height
31.8 mm
Inner Ring Width
38.1 mm
Item
Flange Mount Bearings
Seal Material
AISI 302 Stainless Steel; Rubber
Lubrication Openings
Grease Fitting
Lubricant Material
Mobil FM222
Number of Mount Holes
3
Included Bearing
SUC 206
System of Measurement
Metric
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Expansion Type
Fixed
Description
Flange Mount Bearings, Back Side to Center Width 18 mm, Bearing Insert Material Stainless Steel, Bearing Insert Type Radial Ball, Bore Diameter 30 mm, Expansion Type Fixed, Housing Material Stainless Steel, Housing Type Flange Bracket, Included Bearing SUC 206, Lubricant Material Mobil FM222, Mount Hole Center-to-Center Height 31.8 mm, Number of Mount Holes 3, Overall Height 137 mm, Overall Length 83 mm, Overall Width 40.2 mm, Shaft Locking Type Set Screws, System of Measurement Metric