  • Mfr # SUCTPA206-30MM
  • Zoro # G915628426
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Material
Polymer
Standards
AFBMA
Shaft Locking Type
Set Screws
Overall Height
84 mm
Bearing Insert Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SUCTPA206-30MM
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
84 mm
Overall Width
43 mm
Overall Length
102 mm
Mounting Bolt Size
7/16 in-14
Bore Diameter
30 mm
Inner Ring Width
38.1 mm
Center Height
42.9 mm
Mount Hole Size
7/16 in-14
Mount Hole Center-to-Center Length
76.2 mm
Details
Housing Material
Polymer
Standards
AFBMA
Shaft Locking Type
Set Screws
Bearing Insert Material
Stainless Steel
Bearing Insert Type
Ball
Item
Pillow Block Bearing
Includes
Set Screw
Lubricant Material
H-1 Grease
Bore Type
Cylindrical
Seal Material
Silicone Rubber
Included Bearing
Ball
Minimum Temperature
-10 Degrees F
Number of Mount Holes
2
Self Lubricating Bearing
No
Maximum Speed
5,850 RPM
Mount Type
Tapped Base
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Closure
Double Sealed
System of Measurement
Metric
Maximum Temperature
210 Degrees F
Expansion Type
Fixed
Description
Pillow Block Bearing, Bearing Insert Material Stainless Steel, Bearing Insert Type Ball, Bore Diameter 30 mm, Bore Type Cylindrical, Center Height 42.9 mm, Closure Double Sealed, Expansion Type Fixed, Housing Material Polymer, Included Bearing Ball, Lubricant Material H-1 Grease, Maximum Speed 5,850 RPM Grease, Maximum Temperature 210 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Mount Hole Center-to-Center Length 76.2 mm, Mount Type Tapped Base, Number of Mount Holes 2, Overall Height 84 mm