  • Zoro # G915628020
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bearing Insert Material
Stainless Steel
Standards
AFBMA
Overall Height
2.593 in
Housing Material
Polymer
Overall Length
5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SUCTP201-8 IP69K
Zoro #
G915628020
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
2.593 in
Overall Length
5 in
Overall Width
1.5 in
Mounting Bolt Size
3/8 in
Mount Hole Size
7/16 in x 9/16 in
Base Width
1.5 in
Bore Diameter Tolerance
Bore Diameter
1/2 in
Center Height
Mount Hole Center-to-Center Length
3 3/4 in
Base Height
0.562 in
Details
Bearing Insert Material
Stainless Steel
Item
Pillow Block Bearing
Standards
AFBMA
Housing Material
Polymer
Bearing Insert Type
Ball
Includes
Set Screw
Shaft Locking Type
Set Screws
Minimum Temperature
-10 Degrees F
Seal Material
Silicone Rubber
Number of Mount Holes
2
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Lubricant Material
H-1 Grease
Maximum Temperature
210 Degrees F
Included Bearing
Ball
Maximum Speed
6,500 RPM
Self Lubricating Bearing
No
Bore Type
Cylindrical
Expansion Type
Fixed
System of Measurement
Inch
Description
Pillow Block Bearing, Base Height 0.562 in, Base Width 1.5 in, Bearing Insert Material Stainless Steel, Bearing Insert Type Ball, Bore Diameter 1/2 in, Bore Type Cylindrical, Center Height 1 5/16 in, Expansion Type Fixed, Housing Material Polymer, Included Bearing Ball, Lubricant Material H-1 Grease, Maximum Speed 6,500 RPM, Maximum Temperature 210 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Mount Hole Center-to-Center Length 3 3/4 in, Number of Mount Holes 2, Overall Height 2.593 in