  • Mfr # BT8P-16W1200 35K
  • Zoro # G1762323
/ea
Key Features
Voltage
100 to 277V AC/347V
Watts
16W
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Nano Plastic
Color Temperature
3500K
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BT8P-16W1200 35K
Country of Origin
China
Details
Item
LED Tube,Nano,4 ft.,T8F,16W,35K
Voltage
100 to 277V AC/347V
Watts
16W
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Nano Plastic
Color Temperature
3500K
Rated Life
50,000 hr
Light Technology
LED
Type
Tube
Light Distribution
320 Degrees Beam Angle
Bulb Type
SMT 2835
Description
LED Tube,Nano,4 ft.,T8F,16W,35K, Wattage Equivalency 3800W HAL