  • Mfr # E444-V60D-GW-3CAR
  • Zoro # G411117325
Width
60" Double
Height
35.5 inch
Material
Yellow Poplar Solids, Plywood Panels and MDF
Finish
Glossy White
Depth
23.5 inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E444-V60D-GW-3CAR
Width
60" Double
Height
35.5 inch
Depth
23.5 inch
Details
Material
Finish
Glossy White
Countertop Material
Carrara Marble
Hardware Finish
Polished Chrome
Description
The Addison 60in Glossy White Double Vanity by James Martin Vanities gives you a fresh take on Shaker-inspired design with a look of luxury. Handcrafted and gender-neutral, it fits effortlessly into modern or transitional rooms. The Shaker touch comes from the cabinet's distinct sides, drawers, and doors. Premium standard features include soft-close undermount drawer glides and adjustable door hinges, brushed aluminum laminate drawer bottoms, one 120 Volt UL rated electrical component with two electrical and two USB outlets, and one bamboo drawer organizer. The body of the cabinet is made of solid hardwood and sturdy panels of MDF. The look is completed with a 3 CM eased edge Carrara Marble top and two white ceramic rectangular sinks.