  • Mfr # 545-V60S-LNO-3LDL
  • Zoro # G816242998
/ea
See details
Key Features
Width
60 in
Height
34.13 in
Material
Ash Solids, Ash Veneers, Plywood Panels
Finish
Light Natural Oak
Hardware Finish
Champagne Brass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
545-V60S-LNO-3LDL
Width
60 in
Height
34.13 in
Depth
23.5 in
Details
Material
Finish
Light Natural Oak
Hardware Finish
Champagne Brass
Shape
Rectangular
Tabletop Color
Lime Delight
Number of Faucet Holes
3 Per Basin
Includes
Vanity cabinet, countertop, sink
Number of Bowls
Single
Mounting Type
Widespread Faucet
Description
A modern interpretation of mid-century design, the Laurent 60 in. Single Vanity features organic charm with soft, rounded picture-frame details. Its Light Natural Oak finish over cathedral grain Ash veneers highlights the beautiful, natural wood texture, while Champagne Brass knobs lend a touch of elegance. Designed for versatility, this vanity offers six generously sized full-extension drawers and a removable bamboo drawer organizer. The two-door cabinet opens to an adjustable shelf and a conveniently integrated USB/120V power unit. Choose to install the Laurent as a freestanding vanity with the modern wood base, or float it on your wall using our durable French cleat hardware. Perfectly crafted and beautifully appointed, Laurent brings an understated elegance to any bathroom. The Lime Delight Silestone top lends warm, textured beige tones to perfectly complement the Light Natural Oak finish of this vanity.
  • Two-door cabinet with internal shelf; six standard drawers
  • Cabinet features a multi-stage premium finish coat to offer UV and moisture resistance
  • Light Natural Oak finish with Champagne Brass hardware
  • Countertop is pre-drilled for an 8" widespread faucet; our 3cm eased edge countertops come with a white porcelain rectangular undermount sink that ship separately and include mounting brackets for easy installation
  • Integrated 120V outlet with USB ports