  • Mfr # VKITWAV60WHBOR
  • Zoro # G806598494
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
VKITWAV60WHBOR
Description
Escape to the seaside with the Wavecrest vanity. Crisp, clean edges and a slatted bottom shelf evoke a coastal calm feeling. False front drawers are transformed into hidden tipout storage space with solid hardwood custom sized tipout trays. Beneath the tipout storage is a solid hardwood dovetail drawer with full extension soft-close undermount slides. White vanities are adorned with Matte Black pulls, Grey vanities with Satin Nickel pulls; and Hale Blue and Forest Green with Satin Bronze pulls. Top and rectangular porcelain bowls are included but not assembled. See our video in the Highlights section for more information. The included top has holes cut for two 8” widespread faucets, and a 4” tall backsplash is included. The vanity top is designed to overhang 1/2" on each side of the vanity. 60" White Wavecrest Vanity, double bowl, Boulder Cultured Marble Vanity Top, two undermount rectangle bowls