  • Mfr # 1582-M5-25-MT-H-1
  • Zoro # G909886023
/ea
Key Features
External Hex Drive
316 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M5
Fastener Length
25 mm
Head Width
8 mm
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1582-M5-25-MT-H-1
Country of Origin
Germany
Dimensions
Thread Size
M5
Fastener Length
25 mm
Head Width
8 mm
Min. Thread Length
6 mm
Drive Size
8 mm
Head Height
7 mm
Flange Diameter
11 mm
Overall Length
32 mm
Recommended Hole Size
5.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
316
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Thread Style
Partially Threaded
Standards
AISI
Item
Sealing Hex Head Cap Screw
Seal Material
Blue H-NBR
Includes
Washer
Tensile Strength
500 N/sq mm
Material Quality Standards
AISI
RoHS Compliant
Yes
Average Surface Roughness (Ra)
Less Than 0.8 micron
For Use in Systems
Hygienic Areas
O-Ring Maximum Temperature
150 Degrees C
Washer Type
FDA-Approved Pre-Mounted Sealing
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Features
O-Ring Minimum Temperature
-25 Degrees C
O-Ring Material
H-NBR
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 8 mm, Fastener Length 25 mm, Finish Matte, Flange Diameter 11 mm, Head Height 7 mm, Head Width 8 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 6 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M5, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant