  • Mfr # 352-100-60-M16-E-70
  • Zoro # G908258227
/ea
Key Features
Height
2.36 in
Thread Size
M16
Resistant To
Abrasion; Wear
Mounting
Conveyor
Tap Depth
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
352-100-60-M16-E-70
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Height
2.36 in
Thread Size
M16
Tap Depth
16 mm
Overall Diameter
100 mm
Overall Height
60 mm
Details
Item
Vibration-Isolating Mount
Resistant To
Abrasion; Wear
Mounting
Conveyor
Isolator Material
Natural Rubber
Durometer
70A
Vibration Isolator Style
One Tapped Hole
Stud or Tap Material
Zinc-Plated Steel
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Maximum Load Downward Compression
4,822 lbf
Maximum Load Sideways Shear
8,166 lbf
Shape
Cylindrical
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Load Sideways Shear - Maximum
36,324.16 N
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
FDA Approved
Not FDA Approved
Load Downward Compression - Maximum
21,449.32 N
Description
Vibration-Isolating Mount, Vibration Isolator Style One Tapped Hole, Maximum Load Downward Compression 4,822 lbf, Overall Diameter 100 mm, Height 2.36 in, Stud Length Not Applicable, Maximum Load Sideways Shear 8,166 lbf, Thread Size M16, Durometer 70A, Isolator Material Natural Rubber, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Mounting Conveyor, Resistant To Abrasion; Wear, Shape Cylindrical, Stud or Tap Material Zinc-Plated Steel, Tap Depth 16 mm