  • Mfr # KT-MSLED28-4-850-VDIM-P
  • Zoro # G513314219
/ea
Key Features
Voltage
120-277V
Color Temperature
5000K
Lumens
3700
CRI
>80
Width
9.7 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KT-MSLED28-4-850-VDIM-P
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
9.7 in
Length
49 in
Height
8.5 in
Details
Voltage
120-277V
Color Temperature
5000K
Lumens
3700
CRI
>80
Fixture Wattage
28W
DLC Standard
Yes
Dimming
0-10V
UL Recognized
Yes
Description
28W Micro LED Strip, 4ft. Long, 120-277V Input, Frosted Lens, 5000K, 0-10V Dimmable, Premium Series
  • • 48" long, 28 watt LED strip fixture that provides 3,584 lumens of 5000K warm-neutral white light