  • Mfr # K0738.2061X50
  • Zoro # G7281891
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Black
Diameter
18.5mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0738.2061X50
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
50.00mm
Thread Size
M6
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
82.2 mm
Height (In.)
1.12
Width
0.73"
Handle Length
65 mm
Handle Height - Maximum
32.2 mm
Thread Length
50 mm
Handle Height - Minimum
29.2 mm
Hub Height
28.5 mm
Details
Color
Black
Finish
Knob Type
Clamp Knob
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Straight
Type
External Thread
Thread Type
External
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Item
Adjustable Handle
Components
Stainless Steel
Thread Standard
Metric
Finish - Machining
Powder Coated
Handle Type
Straight
Components Material
Stainless Steel
Handle Material
Zinc
Thread Material
Measurement System
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 82.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated