  • Mfr # K0738.3101X50
  • Zoro # G7310095
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Black
Diameter
21.2mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin
Height
37mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0738.3101X50
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21.2mm
Height
37mm
Length
80mm
Screw Length
50.00mm
Thread Size
M10
Overall Length
91 mm
Width
0.83"
Height (In.)
1.46
Overall Height
92 mm
Handle Length
80 mm
Handle Height - Minimum
38 mm
Thread Length
50 mm
Hub Height
37 mm
Handle Height - Maximum
42 mm
Details
Color
Black
Finish
Knob Type
Clamp Knob
Thread Standard
Metric
Thread Material
Measurement System
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 92 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated