  • Mfr # K0122.93082X20
  • Zoro # G7273309
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Orange
Diameter
21mm
Finish
Black Oxide (Parts), Uncoated (Caps), Powder Coated
Height
41.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.93082X20
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21mm
Height
41.5mm
Length
80mm
Screw Length
20.00mm
Thread Size
M8
Overall Length
91 mm
Width
0.83"
Overall Height
78.5 mm
Height (In.)
1.63
Thread Length
20 mm
Handle Height - Minimum
54.5 mm
Hub Height
41.5 mm
Handle Length
80 mm
Handle Height - Maximum
58.5 mm
Details
Color
Orange
Finish
Knob Type
Clamp Knob
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Type
External Thread
Item
Adjustable Handle
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Components
Steel
Thread Type
External
Handle Material
Zinc
Handle Type
Teardrop
Components Material
Steel
Thread Standard
Metric
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Material
Measurement System
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 78.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated