  • Mfr # K0122.0AE2X40
  • Zoro # G7310305
Color
Orange
Diameter
13mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0122.0AE2X40
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
30mm
Screw Length
40.00mm
Thread Size
#8-32
Overall Length
37 mm
Overall Height
73 mm
Width
0.51"
Thread Length
40 mm
Handle Height - Minimum
30 mm
Hub Height
24.5 mm
Handle Height - Maximum
33 mm
Handle Length
30 mm
Details
Color
Orange
Finish
Zinc
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNC
Components Material
Steel
Measurement System
Inch
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size #8-32, Thread Standard UNC, Screw Length 40.00mm, Overall Height 73 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated