  • Mfr # K0122.2A227X45
  • Zoro # G7290346
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Red
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0122.2A227X45
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
45.00mm
Thread Size
1/4"-20
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
90.5 mm
Height (In.)
1.12
Width
0.73"
Thread Length
45 mm
Details
Color
Red
Material
Diecast Zinc, Steel
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
External Thread
Components
Teardrop
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Red, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNC, Screw Length 45.00mm, Overall Height 90.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated