  • Mfr # K0122.4A46X25
  • Zoro # G7290711
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
3/4
Color
Silver
Diameter
27mm
Finish
Black Oxide (Parts)
Height
43mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.4A46X25
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
3/4
Diameter
27mm
Height
43mm
Length
95mm
Screw Length
25.00mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
109 mm
Height (In.)
1.69
Width
1.06"
Overall Height
92.5 mm
Thread Length
25 mm
Details
Color
Silver
Finish
Black Oxide (Parts)
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Thread Type
External
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Type
External Thread
Components
Steel
Item
Adjustable Handle
Components Material
Steel
Handle Material
Zinc
Thread Standard
UNC
Handle Type
Teardrop
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 25.00mm, Overall Height 92.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud