  • Mfr # K0122.5123X30
  • Zoro # G7261059
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.91
Color
Silver
Diameter
31mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
49mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.5123X30
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.91
Diameter
31mm
Height
49mm
Length
110mm
Screw Length
30.00mm
Thread Size
M12
Overall Length
126 mm
Overall Height
107.5 mm
Width
0.91"
Height (In.)
1.93
Thread Length
30 mm
Details
Color
Silver
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Components
Steel
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Item
Adjustable Handle
Thread Type
External
Type
External Thread
Components Material
Steel
Thread Standard
Metric
Finish - Machining
Powder Coated
Handle Type
Teardrop
Handle Material
Zinc
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Screw Length 30.00mm, Overall Height 107.5 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated