  • Mfr # K0123.0A21X50
  • Zoro # G7261655
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.39
Color
Black
Diameter
13mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0123.0A21X50
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.39
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
30mm
Screw Length
50.00mm
Thread Size
1/4"-20
Overall Length
37 mm
Width
0.51"
Height (In.)
0.97
Overall Height
83 mm
Handle Height - Minimum
30 mm
Thread Length
50 mm
Handle Height - Maximum
33 mm
Hub Height
24.5 mm
Handle Length
30 mm
Details
Color
Black
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Type
External Thread
Thread Type
External
Item
Adjustable Handle
Components
Stainless Steel
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNC
Components Material
Stainless Steel
Handle Material
Zinc
Handle Type
Teardrop
Measurement System
Inch
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNC, Screw Length 50.00mm, Overall Height 83 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated