  • Mfr # K0123.2083X15
  • Zoro # G7302751
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Silver
Diameter
18.5mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0123.2083X15
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
15.00mm
Thread Size
M8
Overall Length
74.5 mm
Width
0.73"
Height (In.)
1.12
Overall Height
60.5 mm
Thread Length
15 mm
Details
Color
Silver
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Components
Stainless Steel
Item
Adjustable Handle
Thread Type
External
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Type
External Thread
Thread Standard
Metric
Components Material
Stainless Steel
Handle Type
Teardrop
Handle Material
Zinc
Finish - Machining
Powder Coated
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 60.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated