  • Mfr # K0117.3A41X60
  • Zoro # G1639127
Screw Length
60.00mm
Color
Black
Height
4.63"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0117.3A41X60
Screw Length
60.00mm
Thread Size
3/8"-16
Height
4.63"
Overall Length
90 mm
Height (In.)
Overall Height
121.5 mm
Handle Height - Maximum
61.5 mm
Handle Length
79 mm
Handle Height - Minimum
57.5 mm
Thread Length
60 mm
Hub Height
37 mm
Color
Black
Type
External Threads, Stainless Steel Components
Thread Standard
UNC
Ball Knob
Handle Angle
20 Degrees
Measurement System
Inch
Thread Material
Stainless Steel
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 60.00mm, Overall Height 121.5 mm, Overall Length 90 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud