  • Mfr # K0117.3081X60
  • Zoro # G3016806
/ea
Key Features
Style
Classic Ball
Screw Length
60.00mm
Material
Zinc
Color
Black
Height
4.63"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0117.3081X60
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
60.00mm
Thread Size
M8
Height
4.63"
Overall Length
90 mm
Height (In.)
Overall Height
121.5 mm
Handle Height - Maximum
61.5 mm
Handle Height - Minimum
57.5 mm
Thread Length
60 mm
Hub Height
37 mm
Handle Length
79 mm
Details
Style
Classic Ball
Material
Zinc
Color
Black
Type
External Threads, Stainless Steel Components
Item
Adjustable Handle
Knob Type
Adjustable Handle
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Thread Type
External
Handle Type
Ball Knob
Handle Material
Components Material
Stainless Steel
Handle Angle
20 Degrees
Measurement System
Metric
Thread Material
Stainless Steel
Thread Standard
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 121.5 mm, Overall Length 90 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud