  • Mfr # K0117.3A33X30
  • Zoro # G7279819
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Silver
Diameter
21mm
Height
37mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0117.3A33X30
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21mm
Height
37mm
Length
79mm
Screw Length
30.00mm
Thread Size
5/16"-18
Overall Length
90 mm
Height (In.)
1.46
Width
0.83"
Overall Height
91.5 mm
Thread Length
30 mm
Details
Color
Silver
Material
Diecast Zinc, Steel
Type
External Thread
Item
Adjustable Handle
Components
Zinc
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 30.00mm, Overall Height 91.5 mm, Overall Length 90 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated