  • Mfr # K0270.31086X25
  • Zoro # G3577664
/ea
Key Features
Style
Novo Grip
Screw Length
25.00mm
Material
Thermoplastic
Color
Green
Height
3.09"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0270.31086X25
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
25.00mm
Thread Size
M10
Height
3.09"
Overall Length
91.5 mm
Height (In.)
Overall Height
83 mm
Thread Length
25 mm
Details
Style
Novo Grip
Material
Thermoplastic
Color
Green
Type
External Thread, Stainless Steel
Components
Stainless Steel
Item
Adjustable Handle
Finish
Uncoated (Parts)
Standards
DIN EN ISO 4753, RoHS
Thread Type
External
Components Material
Stainless Steel
Handle Material
Fiberglass-Reinforced Plastic
Features
Die-Cast Zinc Toothed Ring
Handle Type
Teardrop
Thread Standard
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Stainless Steel, Color Green, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 83 mm, Overall Length 91.5 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud