  • Mfr # K0123.92A42X60
  • Zoro # G7309018
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
32mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
K0123.92A42X60
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
32mm
Length
65mm
Screw Length
60.00mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
74.5 mm
Height (In.)
1.26
Width
0.73"
Overall Height
105.5 mm
Handle Height - Minimum
42.5 mm
Handle Height - Maximum
45.5 mm
Handle Length
65 mm
Hub Height
32 mm
Thread Length
60 mm
Standards
DIN EN ISO 4753, RoHS
Thread Standard
UNC
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 60.00mm, Overall Height 105.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated