  • Mfr # K0123.92061X20
  • Zoro # G7293119
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Black
Diameter
18.5mm
Finish
Powder Coated (Handle), Uncoated (Caps), Uncoated (Parts)
Height
32mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0123.92061X20
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
32mm
Length
65mm
Screw Length
20.00mm
Thread Size
M6
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
65.5 mm
Width
0.73"
Height (In.)
1.26
Thread Length
20 mm
Handle Height - Maximum
45.5 mm
Handle Height - Minimum
42.5 mm
Hub Height
32 mm
Handle Length
65 mm
Details
Color
Black
Finish
Thread Standard
Metric
Measurement System
Metric
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 65.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated