  • Mfr # K0123.92A32X15
  • Zoro # G7295115
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Orange
Diameter
18.5mm
Finish
Powder Coated (Handle), Uncoated (Caps), Uncoated (Parts)
Height
32mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0123.92A32X15
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
32mm
Length
65mm
Screw Length
15.00mm
Thread Size
5/16"-18
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
60.5 mm
Height (In.)
1.26
Width
0.73"
Thread Length
15 mm
Hub Height
32 mm
Handle Height - Maximum
45.5 mm
Handle Length
65 mm
Handle Height - Minimum
42.5 mm
Details
Color
Orange
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Components
Stainless Steel
Thread Type
External
Item
Adjustable Handle
Type
External Thread
Standards
DIN EN ISO 4753, RoHS
Handle Material
Zinc
Handle Type
Teardrop
Thread Standard
UNC
Finish - Machining
Powder Coated
Components Material
Stainless Steel
Measurement System
Inch
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 15.00mm, Overall Height 60.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated