  • Mfr # KM40TSEM06045M
  • Zoro # G3813020
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coolant Fed
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Standards
DIN 6535/1835, ISO 26622
Taper Size
KM40TS
Projection
45.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KM40TSEM06045M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
KM40TS
Nose Dia.
24.50mm
Overall Length
2.7540mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
24.9500mm
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
DIN 6535/1835, ISO 26622
Projection
45.00mm
Measurement System
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size KM40TS, Projection 45.00mm, Nose Dia. 24.50mm, Measurement System Metric