  • Mfr # KM40TSEM08045M
  • Zoro # G3810010
Key Features
Dimension Type
Metric
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
45.00mm
Standards
DIN 6535/1835, ISO 26622
Taper Size
KM40TS
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM40TSEM08045M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
27.50mm
Taper Size
KM40TS
Overall Length
2.7540mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
24.9500mm
Item
End Mill Holder
Projection
45.00mm
Standards
DIN 6535/1835, ISO 26622
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size KM40TS, Projection 45.00mm, Nose Dia. 27.50mm, Measurement System Metric