  • Mfr # KM63TSEM12055M
  • Zoro # G3811663
Key Features
Dimension Type
Metric
Coolant Fed
Coolant Through
Nose Dia.
41.50mm
Standards
DIN 6535/1835, ISO 26622
Projection
55.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM63TSEM12055M
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
41.50mm
Taper Size
KM63TS
Overall Length
3.7382mm
Shank Dia.
63.00mm
Shank Length
39.9500mm
Item
End Mill Holder
Standards
DIN 6535/1835, ISO 26622
Projection
55.00mm
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size KM63TS, Projection 55.00mm, Nose Dia. 41.50mm, Measurement System Metric