Indexable Cutting Head Unit, KM32TSS12DSDUPL07, 79.95mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # KM32TSS12DSDUPL07
  • Zoro # G3568702
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
79.95mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM32TSS12DSDUPL07
Shank Dia.
32.00mm
Cutting Direction
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
KM32TSS12DSDUPL07
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
79.95mm
Shank Dia.
32.00mm
Insert Size
Max. Bore Depth
42.00mm
Insert Cutting Edge Length
7.75mm
Min. Bore Dia.
16.00mm
Connection Size
KM32TS
Details
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM32TSS12DSDUPL07
Cutting Direction
Left Hand
Rake
0 Degrees Axial, 0 Degrees Radial
Compatible Hardware
Screw Clamp
Standards
ISO 26622
Insert Style
DP
Insert Clearance Angle
11 Degrees
Approach Angle
93 Degrees
Number of Coolant Holes
1
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
Center to Cutting Tip
9.00mm
Cutting Application
Boring
Coolant Fed
Coolant Through
ISO Number
KM32TSS12DSDUPL07
Insert Holding Type
Screw On
Description
Indexable Cutting Head Unit, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 79.95mm, KM32TSS12DSDUPL07, 93 Degrees , 9.00mm, Screw Clamp, Coolant Through, Boring, Left Hand