Indexable Cutting Head Unit, KM40TSS32JMDUNL15, 134.95mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # KM40TSS32JMDUNL15
  • Zoro # G3567582
Overall Length
134.95mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM40TSS32JMDUNL15
Rake
-12 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Insert Size
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM40TSS32JMDUNL15
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
134.95mm
Insert Size
Shank Dia.
40.00mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Max. Bore Depth
96.02mm
Insert Cutting Edge Length
15.04mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
KM40TSS32JMDUNL15
Rake
Cutting Direction
Left Hand
Insert Holding Type
Clamp and Lock Pin
Number of Coolant Holes
1
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
ISO 26622
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Approach Angle
93 Degrees
Center to Cutting Tip
22.00mm
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
ISO Number
KM40TSS32JMDUNL15
Cutting Application
Boring
Insert Style
DN
Description
Indexable Cutting Head Unit, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 134.95mm, KM40TSS32JMDUNL15, 93 Degrees , 22.00mm, Coolant Through, Boring, Left Hand